A gépészeti szigetelés kiváló módja az energiahatékonyság növelésének és a költségek csökkentésének otthonunkban vagy munkahelyünkön, ugyanis a megfelelő szigetelés csökkenti az energiafogyasztást, hiszen a megtermelt hő nem veszik el útközben azokban a terekben, ahol nem kívánunk fűteni, ezáltal a hatékony energiatermelés kisebb fűtési és hűtési számlákat eredményez. Ezenkívül a szigetelés javítja a hőmérséklet-szabályozást és a komfortérzetet is az épületben.
Hogyan segít a gépészeti szigetelés az energiahatékonyság növelésében?
A rövid válaszunk, hogy a hőveszteség csökkentésével, hiszen alapvetően meleg levegő a hidegebb levegő irányába áramlik, de a szigetelés megakadályozza ezt a hőáramlást. A megfelelően szigetelt csövek, csatornák és tartályok tehát kevesebb hőt veszítenek el a környezetbe, ami azt jelenti, hogy a fűtési vagy hűtési rendszernek kevesebb energiát kell termelnie a kívánt épülethőmérséklet fenntartásához.
Az Egyesült Államok Épülettudományi és Technológiai Nemzeti Intézete (NIST) becslése szerint például a megfelelő szigetelés akár 20%-kal is csökkentheti az otthoni energiafogyasztást. Egy másik az Egyesült Királyságban végzett tanulmány azt mutatta ki, hogy a csövek és tartályok szigetelése 15%-kal csökkentette az adott épület fűtési költségeit. Egy Kanadában végzett kutatás pedig arra jutott, hogy a légcsatornák szigetelése 10%-kal csökkentette az épület hűtési költségeit.
A gépészeti szigetelés költségei
A gépészeti szigetelés árát általában három változó határozza meg: a szigetelés típusa (pl. kőzetgyapot, elasztomer műkaucsuk, polietilén, alumínium-szilikát,...), a szigetelendő felület mérete és a munka bonyolultsága, de az mindenképp elmondható, hogy a gépészeti szigetelés egy jó befektetés, amely gyorsan megtérülhet az energiamegtakarítások révén – legyen szó akár kereskedelmi, ipari épületekről vagy egyszerűbb lakóházakról.
A gépészeti szigetelés további előnyei
Azon felül, hogy a gépészeti szigetelés energiát, és ezzel pénzt takarít meg számunkra, még számos pozitívummal rendelkezik, például egy épületen belül javíthatja a hőmérséklet-szabályozást, ami komfortosabbá teszi a benne tartózkodást, de csökkentheti a zajszintet is. Sőt, megvédheti a csöveket, csatornákat és tartályokat a kondenzációtól és a penészedéstől is, ezáltal gépek, berendezések hatékonyságát, élettartamát növelheti.
Ha azon gondolkozunk, hogy gépészeti szigetelést szereltetünk be otthonunkba, vagy cégvezetőként a vállalkozás épületeibe, akkor első lépésként mindenképp forduljunk szakemberhez, aki segíthet kiválasztani a megfelelő szigetelést és megbecsülni a költségeket, illetve azoknak a nagyjábóli megtérülési idejét is.